Sakrament namaszczenia chorych.
Ostatni czas jest trudny dla wszystkich. Coraz większa ilość chorych zwiększa częstotliwość udzielania sakramentu chorych niesłusznie nazywanego ostatnim namaszczeniem. Czym jest ten sakrament, kto może go przyjąć i kiedy?
Sakrament namaszczenia chorych jest specjalnym rodzajem sakramentu przeznaczonym dla osób przechodzących chorobę. Daje on łaskę umocnienia w trudnościach związanych z przechodzeniem choroby. Sakrament ten ma naśladować działania Chrystusa, który odpuszczając grzechy uzdrawiał chorych i cierpiących. Polega na namaszczeniu chorego przez kapłana specjalnym olejem, na czole i dłoniach chorego. Szafarzami tego sakramentu są tylko kapłani (biskupi i prezbiterzy).
Co jeszcze taki sakrament zapewnia?
Zapewnia:
· przebaczenie grzechów, jeśli chory nie mógł go otrzymać przez sakrament pokuty
· powrót do zdrowia, jeśli to służy dobru duchowemu
· przygotowanie na przejście do życia wiecznego
Kiedy taki sakrament należy przyjąć?
Sakrament ten przyjmują osoby chore (każda osoba chora może go przyjąć), mogą go przyjąć osoby które w trakcie danej choroby sakrament ten już przyjęły ale ich stan się pogorszył. Zaleca się również aby namaszczenie przyjąć przed operacją, a osobom starszym nawet wtedy, gdy nie chorują. Przede wszystkim należy zabiegać aby udzielony został on osobom w zagrożeniu życia, dla których w wypadku ewentualnej śmierci staje się on odpuszczeniem grzechów i pozwala przejść do Życia Wiecznego.
Dlaczego nie „ostatnie namaszczenie”?
Wielokrotnie sakrament ten jest niepoprawnie tak nazywany, co może być bardzo szkodliwe, szczególnie dla osób w podeszłym wieku, które często myślą (właśnie przez to mylące określenie), że przyjęcie ostatniego namaszczenia wiąże się z bliską i nieuniknioną śmiercią, przez co odmawiają jego przyjęcia. Nie jest to właściwe określenie z uwagi na to że namaszczenie chorych może przyjąć każdy chory, także w takich chorobach, które nie zagrażają życiu. Jest to umocnienie, nie pożegnanie. Można go przyjmować wielokrotnie w ciągu życia.
Starajcie się, aby wasi bliscy jak i wy w czasie choroby otrzymali dostęp do tego sakramentu, który dzięki łasce Boga, pomoże przetrwać trudny czas choroby.
Marcin Frejek
ⓒ Kiedy klękać w kościele? 2020
Comentarios