top of page

Zespół "Kiedy klękać w kościele?"

Parę słów o nas i naszych motywacjach

Znany lekarz_edited_edited_edited.png

Oskar Zgraj

Pomysłodawca, inspirator i redaktor naczelny

Kiedy miałem 17 lat, przeżyłem swoje pierwsze nawrócenie. 


Do tego czasu byłem raczej niedzielnym katolikiem, który przychodził do kościoła po trosze z przyzwyczajenia a po trosze dlatego, że inni szli i tak wypadało. W tym czasie myślałem dużo o życiu i stwierdziłem, że brak w nim sensu i celu. Mierziła mnie wiara, która była we mnie, bo nic nie wnosiła. Wtedy poszedłem do pobliskiego kościoła i modliłem się do Boga o zmianę tego życia. Mówiłem „Rób co chcesz, ale już, teraz!". 


Nie wiem jak mocna była moja wiara w to, że się to spełni. Na drugi dzień jednak pierwszą lekcją w liceum była lekcja religii. Mój katecheta zaczął tak: "Zanim zaczniemy mam do Was prośbę. Potrzebna jest pomoc w pobliskiej świetlicy środowiskowej..." - i tak zacząłem mój pierwszy wolontariat. Było to takie nawrócenie z katolicyzmu na katolicyzm, ale wprowadziło nową jakość do mojego życia. 


Po latach dowiedziałem się, że nawrócenie (gr. metanoia) oznacza zmianę myślenia. I można się nawracać każdego dnia. 


Pierwszy raz służyłem do Mszy świętej w wieku 19 lat. Od tego czasu fascynuję się liturgią. Pełniłem chyba wszystkie funkcje dostępne osobie świeckiej nie licząc diakonatu stałego - ministranta, lektora, kantora oraz świeckiego pomocnika w udzielaniu Komunii świętej (nadzwyczajnego szafarza tejże). Staram się tak służyć w kościele, żeby wszyscy, którzy się w nim zbierają mogli się lepiej modlić i spotkać z Bogiem. 



Stwierdziłem, że przynajmniej w polskim systemie katechetycznym ostatnie informacje na temat tego, jak się zachować w kościele otrzymujemy w czasie przygotowania do pierwszej Komunii świętej. Brakuje też informacji o tym jak powinni zachowywać się niewierzący zaproszeni na przykład na ślub, pogrzeb czy chrzest. Stąd pomysł na stworzenie tego bloga. 



Owocnej lektury!

55776351_626323447830573_661786379927997

Marcin Frejek

Redaktor 2019 - 2021

Witaj!
Jestem Marcin. Od 11 lat jestem członkiem Służby Liturgicznej. Gdy zaczynałem swoją posługę miałem 8 lat i nigdy nie wiedziałem po co, jak i kiedy wykonywać te mniej lub bardziej skomplikowane gesty podczas Mszy Świętej. Te 11 lat pozwoliło mi zdobyć wiedzę i doświadczenie, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Wyszkoliłem już niejednego ministranta, stale staram się rozwijać i wiem ile stresu i niepotrzebnych emocji może przysporzyć problem z tym, jakie gesty oraz kiedy je wykonywać. 
Wiem, że trudno znaleźć jednoznaczne informacje na temat tego, jak zachowywać się w  kościele, dlatego chciałbym, aby ten blog był miejscem, gdzie będzie można odszukać pomocne rady i wskazówki, które będą odpowiadać na pytanie: „Kiedy klękać w kościele?”

Blue Keyboard

Grzegorz Dziża

Redaktor do 18.08.2019 r.

Jestem Grzegorz.

Gdy miałem 9 lat dołączyłem do służby liturgicznej - zostałem ministrantem. Uczyłem się jak postępować przy ołtarzu. Od tego czasu minęło już 12 lat. Poszerzyłem swoją wiedzę, odbyłem kurs lektorski i w 2011 roku zostałem lektorem. Zdobyłem nowe doświadczenia i umiejętności. Chciałbym być pomocny tym, którzy czasami mają problem jak zachować się w kościele, na przykład podczas adoracji czy procesji.
Pozdrawiam.

IMG_20191212_123402_965.jpg

Gosia Dziża

Redaktor

Od prawie dziewięciu lat zasilam szeregi Służby Liturgicznej Ołtarza. Początkowo jako ministrantka, a obecnie jako lektorka. 


Z kilkuletnich obserwacji wiem, że głębsze poznanie, jak i zrozumienie obrzędów liturgicznych pozwala na pełniejsze uczestnictwo we Mszy Świętej, możliwość  zaangażowania się, a dla mnie samej oznacza bycie bliżej. Przez pełnioną funkcję miałam znacznie ułatwiony dostęp do niezbędnej wiedzy, na przykład poprzez udział w kursach, spotkaniach formacyjnych czy podczas gruntownych przygotowań do świąt z kalendarza liturgicznego.

Dla pozostałych wiernych sposób zachowanie w kościele nie zawsze jest do końca jasny. Właśnie z tego powodu chcę pomóc tworzyć miejsce, które będzie dobrym źródłem wiedzy o tym “kiedy klękać w kościele”. 

Andrzej_edited.jpg

Andrzej Satoła

Redaktor

Jestem Andrzej. 
Gdy miałem 8 lat dołączyłem do służby liturgicznej ołtarza - zostałem ministrantem. Gdy byłem młodszy, nie orientowałem się za bardzo, o co chodzi w Mszy Świętej, dlaczego trzeba klękać, coś mówić i odpowiadać księdzu... 
Od tego czasu minęła ponad dekada i bardzo się w tym czasie rozwinąłem: odbyłem kurs lektorski, poszerzałem swoją wiedzę i zdobywałem nowe umiejętności. W końcu sam zacząłem szkolić ministrantów i zostałem ich szefem. Teraz dostrzegam więcej i zauważyłem, że wiele osób ma ten sam problem: nie wie jak się zachować, co odpowiedzieć. Dlatego postanowiłem podzielić się moją wiedzą i pomóc wszystkim, którzy tak jak ja kiedyś: ,,nie wiedzą, kiedy klękać w kościele".

Kacper_edited.jpg

Kacper Majka

Redaktor

Witam, jestem Kacper. 
Przez 9 lat byłem ministrantem a przez rok lektorem w mojej parafii. Dołączyłem do służby liturgicznej, ponieważ byłem zaciekawiony tym, co robią inni ministranci w czasie Mszy, podobnie jak większość moich kolegów w tym czasie. Wraz z upływem lat osiągałem coraz wyższe stopnie ministranckie oraz zyskiwałem coraz większe doświadczenie. Prawdziwą moc wiary w Boga odkryłem w wieku 15 lat, kiedy przez wspólną modlitwę mój chorujący dziadek poczuł się o wiele lepiej i wstał na nogi. Moje doświadczenie i wiedza pozwala mi udzielać porad "Kiedy klękać w kościele”. Mam nadzieję, że Ci pomogę.

bottom of page