top of page
Search

Po komunii: klęknąć czy nie klęknąć?

Writer's picture: Marcin FrejekMarcin Frejek

Jak już zostało opisane to na naszym blogu we wpisie "Kłaniam się Tobie Przedwieczny Boże... tylko jak i kiedy?" skłony i przyklęknięcia są wyrazem głębokiego szacunku, czci i miłości do Boga. Nie ma więc nic dziwnego, że będąc najbliżej Boga jak to tylko możliwe, to jest po przyjęciu eucharystii, każdy chce Go uczcić i w ciszy pomodlić się np. klęcząc. Jednak nie zawsze udaje się uklęknąć. Co wtedy?



Będąc członkiem służby liturgicznej zetknąłem się z tym samym problemem. Pamiętam, że uklęknięcie po przyjęciu komunii było niemal obowiązkiem, nie uklęknięcie było czymś nie do pomyślenia. Pewnego dnia w naszej parafii pojawił się nowy szafarz, który nie praktykował tego obowiązku. Po prostu po przyjęciu eucharystii siadał na krześle i uczestniczył w śpiewaniu pieśni itd.


Miłosny savoir-vivre

W oddawaniu czci Bogu po komunii świętej jest pewna dowolność. Można klęcząc modlić się w ciszy, można także włączyć się do wspólnych śpiewów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie jesteśmy w kościele sami. Ograniczona przestrzeń sprawia, że należy zastanowić się czy "muszę" klęknąć i czy nie zablokuje to np. przejścia lub dojścia do kapłana lub szafarza rozdającego eucharystię.


Andrzej Satoła


ⓒ Kiedy klękać w kościele? 2019


152 views0 comments

Recent Posts

See All

Nuntio!

Comments


Przydatne? Postaw kawę!
Wesprzyj utrzymanie strony.

Zapisz się na newslettera!

Otrzymasz "Rachunek sumienia wg 8 błogosławieństw" w wygodnym pliku pdf

©2019-2022 Kiedy klękać w kościele? 

Proudly created with Wix.com

  • facebook
  • linkedin
bottom of page