Wielki Post i Święta Wielkanocne są czasem głębokiej zadumy i rozważania, momentem wyciszenia w życiu, motywacją do otworzenia się na Boga i bliźniego.
Szczególnie ważne jest wsłuchanie się, przeżycie i rozważenie męki i śmierci Pana Jezusa. Aspekt ten jest tak istotny, ponieważ właśnie najwyższe poświęcenie Chrystusa otworzyło nam drogę do życia wiecznego i wyzwolenia z niewoli grzechu.
Niezwykle piękną jest tradycja obchodzenia nabożeństw pasyjnych; to jest nabożeństw w których rozważana jest męka i śmierć Zbawiciela. Nastrój i doniosłość oraz sens i znaczenie Gorzkich Żali i Drogi Krzyżowej prowadza do głębszego rozważenia męki Pańskiej.
Droga Krzyżowa pozwala na wgląd w ostatnie dni Jezusa, daje sposobność do zapoznania się z cudem odkupienia świata.
Gorzkie Żale są sposobem na wyrażenie emocji, skruchy, żalu i ubolewania nad losem Zbawiciela.
Uczestnictwo w nabożeństwach pasyjnych otwiera nasze serca na ból, cierpienie i mękę Pana Jezusa, jednocześnie nakłaniając do skruchy nad własnym postępowaniem, pozwala wyprosić łaskę zrozumienia cudu zbawienia, wyrazić ubolewanie i żal, przygotowywać się na przeżycie Świąt Wielkiej Nocy.
Andrzej Satoła
© Kiedy klękać w kościele? 2021
A za uczestnictwo (pobożne) w Gorzkich Żalach czy w Drodze Krzyżowej (w kaplicy lub kościele) można uzyskać odpust zupełny (1x dziennie)