Zanim rodzice przyniosą dziecko do chrztu, muszą wybrać rodziców chrzestnych. Stało się to tradycją chrześcijańską, a zwyczaj ten sięga pierwszych chrześcijan.
W tamtych czasach chrztu udzielano osobom dorosłym. Jednak młodzi chrześcijanie pragnęli, aby ich dzieci mogły przyjąć chrzest zaraz po urodzeniu. Kościół nie chcąc pozostawić rodziców samych z tak poważnym zadaniem jak wychowanie dziecka w wierze zatroszczył się im o dodatkowych pomocników, czyli chrzestnych. Mają oni czuwać nad religijnym wychowaniem dziecka, pomagać rodzicom w katolickim wychowaniu chrześniaka, a w przypadku, gdyby rodzice przedwcześnie zmarli, sami mają zatroszczyć się, by wychowanie dziecka przebiegało zgodnie z zasadami wiary. Chrzestny jest też wysłannikiem i przedstawicielem Kościoła w życiu chrześniaka czy chrześnicy. Pilnuje i przypomina o katolickim wychowaniu rodzicom, choć nie może tego robić za nich.
Aby temu zadaniu sprostać, trzeba być samemu wierzącym, gotowym służyć radą i przykładem własnego życia. To dlatego na barki rodziców chrzestnych spada największą odpowiedzialność. Chrzestnym nie może więc być każdy. Co więcej, Kościół stawia osobom, które maja być chrzestnymi bardzo konkretne wymagania - wyższe niż rodzicom przynoszącym dziecko do chrztu.
Kto może być chrzestnym:
- osoba, która ma ukończone 16 lat,
- jest katolikiem,
- przyjął trzy sakramenty wtajemniczenia: chrzest, bierzmowanie i Eucharystię,
- prowadzi życie zgodne z wiarą i zadaniami jakie ma pełnić,
- został wyznaczony do podanej funkcji przez przyjmującego lub jego opiekunów,
- nie jest rodzicem osoby przyjmującej chrzest.
Zgodnie z normami podanymi powyżej chrzestnym nie może być osoba, która przyjęła ślub kościelny a jest po rozwodzie, żyjąca w związku cywilnym czy konkubinacie. Wyjątkiem jest przypadek, gdy osoba jest rozwiedziona i nie żyje w nowym związku, może przystępować do spowiedzi, otrzymać rozgrzeszenie i przyjmować Komunię świętą. W tej sytuacji bycie osobą rozwiedzioną nie jest przeszkodą, by zostać chrzestnym.
Kościół skłania do wyboru osoby bliskiej rodzinie, mającej z nią bliskie kontakty, która będzie mogła regularnie współuczestniczyć w życiu dziecka. Chrzestny nie musi być członkiem rodziny chrzczonego.
Gosia Dziża
ⓒ Kiedy klękać w kościele? 2020
Obraz debowscyfoto z Pixabay
Comments