top of page
Search

Ile oddam Panu?,,Potem, usiadłszy naprzeciw skarbony, przypatrywał się, jak tłum wrzucał drobne pieniądze do skarbony. Wielu bogatych wrzucało wiele. Przyszła też jedna uboga wdowa i wrzuciła dwa pieniążki, czyli jeden grosz. "

Powyższy tekst stanowi fragment Ewangelii Świętego Marka (Mk 12, 38-44). Obrazuje on sytuacje zdawało by się bardzo prostą, a jednak na tyle wyjątkową, że zwrócił na nią uwagę sam Jezus:

,,Wtedy przywołał swoich uczniów i rzekł do nich: ,,Zaprawdę, powiadam wam: Ta uboga wdowa wrzuciła najwięcej ze wszystkich, którzy kładli do skarbony. Wszyscy bowiem wrzucali z tego, co im zbywało; ona zaś ze swego niedostatku wrzuciła wszystko, co miała na swe utrzymanie". "

Co oznacza gest kobiety i co znaczą słowa Jezusa?

Łatwo zauważyć, że cała ta sytuacja pomimo namacalnej fizycznej formy z jaką możemy się spotykać nawet w obecnych czasach ma wymiar duchowy. Gest ofiarowania grosza przez wdowę symbolizuje całkowite zawierzenie Bogu, pełne oddanie (wdowa w pewnym sensie odrzuciła ten świat i jego zasady -pieniądze stanowią o naszym utrzymaniu; płacimy bowiem za mieszkanie, wyżywienie, łożymy na nasze zdrowie etc. -oddała się za to w bożą opiekę.

Jezus zauważa ponadto jak wielkim czynem był gest kobiety: ,,Zaprawdę, powiadam wam: Ta uboga wdowa wrzuciła najwięcej ze wszystkich, którzy kładli do skarbony. Wszyscy bowiem wrzucali z tego, co im zbywało; ona zaś ze swego niedostatku wrzuciła wszystko, co miała na swe utrzymanie"

Chrystus zauważa, że sama ilość, wartość ofiarowanych pieniędzy nie ma takiego znaczenia jak to o czym pieniądze stanowią. Inni bowiem dawali z tego co im zbywało, tak naprawdę pieniądze te nie miały dla nich znaczenia, dlatego też i sama ofiara była pustą bez poparcia szczerym oddaniem. Wdowa z kolei! Ona oddała wszystko, nie miała nic a to co miała oddała. Był to gest o olbrzymiej wadze ponieważ, stanowił szczere oddanie.

Jaka płynie z tego lekcja dla nas współczesnych, ile oddam Panu?

Andrzej

Photo by: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/drewno-czerwony-milosc-staroswiecki-6534320/52 views1 comment

Recent Posts

See All

1 Comment


Oskar Zgraj
Oskar Zgraj
Nov 08, 2021

Co ciekawe Jezus nie potępia tych, co oddawali z dostatku ani nie chwali jakoś wdowy za to, co zrobiła. Pokazuje za to jak widzi Bóg. Na jakie rzeczy zwraca uwagę. Zapewne ludzie wokół skarbony (najczęściej przyglądali się też kapłani, nie tylko Jezus) popatrzyli na wdowę z dezaprobatą.


Dwa pieniążki, czyli jeden grosz (lepton) można przeliczyć na dzisiejsze pieniądze. Lepton to 1/64 denara. A denar to dzienna wypłata robotnika w winnicy (taka najniższa krajowa)

Wychodzi około 1,50zł. Można kupić jakąś bułkę albo wczorajszy chleb z przeceny.


Wdowy ogólnie były ubogie, ale ta konkretna była u schyłku swojej biedy. Mogła kupić trochę mąki lub kromkę chleba i jeszcze trochę pociągnąć. Zamiast tego, tak jak piszesz, wrzuca wszystko co ma i oddaje się…


Like
bottom of page