top of page
Search

Czy rozkładać ręce przy „Ojcze nasz”?

Gosia Dziża

Coraz częściej na Eucharystii możemy spotkać osoby, które podczas „Ojcze nasz” w różnym stopniu rozkładają ręce. Skąd się wziął ten zwyczaj i co w takiej sytuacji zrobić?


Sam zwyczaj rozkładania rąk podczas Modlitwy Pańskiej wziął swój początek wśród różnych wspólnot i ruchów charyzmatycznych. A jego symbolika oznacza dziecięce oddania się woli Boga Ojca. Choć w samym geście nie ma niczego złego, budzi on jednak wiele niesnasek między katolikami, a wszystko za sprawą zawartego w Ogólnym wprowadzeniu do Mszału Rzymskiego, który do tej pory pozwalał tylko celebransowi na gest oranta podczas modlitwy „Ojcze nasz” .


Z pomocą rozwiązania problemu przyszedł Episkopat Polski wydając specjalny dokument : "Wskazania Episkopatu Polski dotyczące liturgii Mszy świętych sprawowanych w małych grupach i wspólnotach" - przyjęty, na 366. Zebraniu Plenarnym KEP. Podkreśla się w nim m. in., że takie celebracje nie mogą być „przeżywane równolegle lub w rywalizacji z Kościołem partykularnym”, ale mogą mieć miejsce „ze względu na bardziej świadome, czynne i owocne uczestnictwo wiernych" oraz "W czasie Modlitwy Pańskiej można zachować praktykowany w małych grupach zwyczaj odmawiania jej przez wszystkich uczestników z rozłożonymi rękami.”


Episkopat Polski pisząc o „małych grupach” nie miał stanu liczebnego obecnych wiernych na eucharystii, a grupy religijne, które oznaczają się pewnymi cechami tj. istniejącymi między członkami więzami międzyosobowymi, wiekiem, zawodem, stanem rodzinnym, przynależnoscą do duszpasterstw akademickich, przynależnością do kościelnych ruchów apostolskich i wspólny cel zgromadzenia (np. rekolekcje, przygotowanie do sakramentów, pogłębienie formacji chrześcijańskiej).


Krótko mówiąc w oparciu o dokumentu Episkopatu można wywnioskować, że podnoszenie przez wiernych rąk podczas „Ojcze nasz” jest dozwolone podczas Eucharystii odprawianej w "małej grupie religijnej" lub "wspólnocie" przy założeniu, że gest ten będzie wykonywany przez wszystkich zebranych. Wynika to z głównego założenia, że podczas liturgii niezmiennie ważna jest jednolitość gestów liturgicznych. Zachowywanie przez wszystkich uczestników jednolitych postaw ciała jest znakiem jedności członków chrześcijańskiej wspólnoty zgromadzonych na sprawowanie świętej liturgii: wyrażają one bowiem i kształtują duchowe przeżycia uczestniczących. Dlatego na Mszy Świętej parafialnej tego typu gesty nie są zalecane, by nie tworzyć podziałów.

947 views0 comments

Recent Posts

See All

Nuntio!

Comentários


Przydatne? Postaw kawę!
Wesprzyj utrzymanie strony.

Zapisz się na newslettera!

Otrzymasz "Rachunek sumienia wg 8 błogosławieństw" w wygodnym pliku pdf

©2019-2022 Kiedy klękać w kościele? 

Proudly created with Wix.com

  • facebook
  • linkedin
bottom of page