Co robi diakon?
Artykuł co prawda miał być o tym, co robi diakon, jednak najpierw przybliżę samą postać.
Słowo diakon pochodzi od greckiego słowa diakonos i oznacza sługę. Diakon może sprawować wiele funkcji, może udzielać sakramentu chrztu świętego, błogosławić małżeństwa i jest zwyczajnym szafarzem Komunii Świętej, odprawiać pogrzeb, błogosławić wiernych, poświęcać przedmioty kultu religijnego i głosić kazania.
Czym, więc diakon różni się od księdza?
Nie może odprawiać Mszy św., spowiadać (chyba, że w obliczu śmierci) i udzielać sakramentu chorych. Nie nosi sutanny (chyba że przygotowuje się do kapłaństwa - klerycy dostają sutanny na III roku seminarium), a podczas Mszy i nabożeństw ubrany jest w dalmatykę przypominającą ornat z krótkimi rękawami. Szata jest zwykle w kolorze białym lub czerwonym albo w kolorze dnia. Równie często można zobaczyć diakona w stule przewieszonej przez jedno ramię.
W Kościele katolickim najczęściej diakonat jest udzielany rok przed święceniami kapłańskimi. Jednak po Soborze Watykańskim II, a w Polsce od roku 2004 za zgodą rady Episkopatu Polski została przywrócona funkcja diakonatu stałego, czyli posługa, którą mogą przyjąć i wykonywać dorośli mężczyźni, także żonaci. Zwyczaj ten został przywrócony po tysiącu lat nieobecności w Kościele, a sięga historią czasów samych Apostołów.
Gosia Dziża
ⓒ Kiedy klękać w kościele? 2020
Źródła:
Dominikanie Katowice –artykuł:” Czym jest diakonat stały ?”
Katechizm Kościoła Katolickiego, wyd. poprawione, rok 2002
Słownik liturgiczny - liturgia.wiara.pl
댓글