top of page
Search

Ambicja

Updated: Sep 21, 2021,,Jeśli kto chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich!"


Te słowa Jezusa przywołane we fragmencie Ewangelii Świętego Marka (9,30-37) oddziaływują szczególnie mocno na wyobraźnię. Z pozoru irracjonalne stwierdzenie staje się przyczyną refleksji i zastanowienia nad samym sobą.

Ambicja; bardzo silnie działa w każdym człowieku. Ciągła chęć bycia w czymś najlepszym(sportowcy przebijający kolejne bariery ludzkiej wytrzymałości, naukowcy przekraczający kolejne progi niemożliwego, każdy człowiek dążący do wyznaczonego przez siebie celu) Ambicja mogło by się zdawać jest idealnym motorem napędowym w zdobywaniu kolejnych sukcesów. Ale czy jest to właściwa droga?

Jezus przedstawia alternatywę; iście niebiańską drogę ku Pierwszeństwu.


,,Jeśli kto chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich!"


Co to oznacza? Czy to sugestia że ambicją nie należy się kierować? Czy mamy kolokwialnie rzecz ujmując: trzymać głowy nisko i nie wychylać się?

Absolutnie nie! Chrystus nie potępia ambicji, pokazuje jak przekuć ją w coś większego niż my sami.

,,Jeśli kto chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich!" Droga ku wielkości zaczyna się od uniżenia. Jezus doskonale zdaje sobie sprawę z tego kim jest. Sam mówi:„Kto by chciał być pierwszym między wami, niech będzie niewolnikiem wszystkich. Bo i Syn Człowieczy nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć i dać swoje życie na okup za wielu”

Chrystus będąc Synem Boga stał się niewolnikiem wszystkich, poniósł śmierć na krzyżu, śmierć haniebną. Będąc Bogiem poddał się nam ludziom. Dlaczego?

Ponieważ jest to oznaką jego wielkości, oddając się ludzkości spełnił obowiązek nadany mu przez Ojca.

Służba prowadzi ku wielkości. Przytoczone przykłady sportowców, naukowców zwykłych ludzi dążących do realizacji ambicji mogą w kontekscie słów Jezusa nabrać nowego znaczenia; ambicja ludzka, nakierowana na MNIE na MOJE potrzeby koniec końców prowadzi do nikąd, bo cóż z kolejnego rekordu, cóż z kolejnej innowacyjnej technologii cóż z kolejnego awansu gdy tylko JA odnoszę korzyść. Jezus pokazuje, że ambicja nakierowana na MY, a jeszcze lepiej ONI daje większe owoce; sprawia więcej dobra ponieważ rozlewa się na sukces wielu.

,,Jeśli kto chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich!"

Jeśli chcemy być wielcy, najlepsi stańmy się mali, oddajmy się w posługę dla innych a przyniesie to wielkie owoce i sukcesy.Andrzej

© Kiedy klękać w kościele? 2021


35 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page