top of page
Search

ADORACJA

Updated: Feb 11, 2020

Bardzo lubię definicje. Zdecydowanie ułatwiają pojęcie i zrozumienie otaczającego nas świata. Dlatego temat adoracji zacznę od czegoś, co w swojej formie przypomina definicję.


Adoracja pochodzi od łacińskiego adoratio - uwielbiać i dosłownie znaczy upaść na twarz lub do nóg, oddać komuś cześć. Zaś w naszej wierze odnosi się wyłącznie do oddawania czci Bogu, który jest obecny w Najświętszym Sakramencie wystawionym w monstrancji, puszce lub też w tabernakulum. Nie używamy już tego słowa odnośnie świętych, relikwii. Jedynym wyjątkiem w języku polskim jest adoracja krzyża w Wielki Piątek. Można, więc powiedzieć, że jest to specjalne słowo w słowniku osób wierzących. Słowo, które oznacza modlitwę obecnością z Bogiem.


Adoracja Najświętszego Sakramentu jest czymś niesamowitym w aspekcie naszej wiary. Dlaczego, ponieważ mamy możliwość spotkania pełnego miłość z naszym Bogiem. Jedynym wymaganiem tego niesamowitego spotkania jest wiara. Niezależnie od formy adoracji, najważniejsza jest świadomość obecności Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, zachowanie szacunku dla Niego i Jego obecności.


Bez wiary nie sposób wytrzymać na adoracji nawet pięciu minut. Dlatego też Kościół udziela odpustu cząstkowego wiernemu, który nawiedza Najświętszy Sakrament w celu adoracji. Jeżeli adoracja trwa co najmniej pół godziny, odpust będzie zupełny, pod zwykłymi warunkami. Warunki jakie należy spełnić by zyskać odpust zupełny można znaleźć na blogu pod wpisem o 1. listopada.


Małgorzata Dziża


ⓒ Kiedy klękać w kościele? 2020

59 views1 comment

Recent Posts

See All

Nuntio!

1 comentário


Oskar Zgraj
Oskar Zgraj
11 de fev. de 2020

Podoba mi się "nie sposób wytrzymać na adoracji nawet pięciu minut". Na modlitwie czasem ciężko tyle wytrzymać, a na adoracji w milczeniu jeszcze trudniej. Ogólnie to chyba odwykliśmy od milczenia. Tylko jak usłyszę Boga, kiedy cały czas gadam?

Curtir
Przydatne? Postaw kawę!
Wesprzyj utrzymanie strony.

Zapisz się na newslettera!

Otrzymasz "Rachunek sumienia wg 8 błogosławieństw" w wygodnym pliku pdf

©2019-2022 Kiedy klękać w kościele? 

Proudly created with Wix.com

  • facebook
  • linkedin
bottom of page